Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Utanmıyor musunuz?”
Bavul Dergi – Ekim 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Bir Ağaç Etrafında”
Bavul Dergi – Eylül 2019

Universum 2019 Türkiye'nin öğrenci ve çalışan Y kuşağı için en çekici İşverenler Araştırması tamamlandı!

Genç yetenek araştırmalarının küresel lideri Universum tarafından 61 ülkede 1,8 milyon genç ile yapılan En Çekici İşveren Araştırmalarının Türkiye ayağı 2019’da ülkenin önde gelen 50 üniversitesinden 64.967 üniversite öğrencisi ve ortalama 5 yıl deneyimli 18.338 genç profesyonelden edinilen içgörülerle tamamlandı. Araştırmanın Türkiye özelindeki kritik bulguları Evrim Kuran’ın yorumlarıyla Harvard Business Review Türkiye dergisi Eylül sayısında yer alıyor. Araştırmanın dünya karşılaştırmalı sonuçları ise 29 Kasım People Make the Brand İşveren Markası Konferansı’nda ele alınacak.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Filler ve Periler”
Bavul Dergi – Ağustos 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Erich ile Ahmet’in Masası”
Bavul Dergi – Temmuz 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Üç Bilge Maymun”
Bavul Dergi – Haziran 2019

Evrim Kuran Varşova'da Employer Branding Summit'te

Evrim Kuran Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen Employer Branding Summit’te Değişen Dünyada İnsan Kaynaklarının ve İşveren Markasının geleceğini anlattı.

Ayrıntılar için tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Kenger Dikeni”
Bavul Dergi – Mayıs 2019

Y Kuşağının Mesleği: Girişimcilik

Yeditepe Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Back to University’ organizasyonunda Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a gelen eğitimcilerle buluşan Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran,‘Yeni Nesiller ve Öğrenmenin Yeni Dünyası’ adlı bir seminer verdi. Seminer sonrası DHA’nın sorularını yanıtlayan Evrim Kuran, araştırmalarından önemli detayları paylaştı.

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Yara”
Bavul Dergi – Nisan 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “İçimizdeki Oblomov’lar”
Bavul Dergi – Mart 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Vas Bien”
Bavul Dergi – Şubat 2019

“Generation Y and the New Work Place” topic presented to Baku Higher Oil School students

Trend News Agency – 22 January 2019 –
Baku, Azerbaijan

Trend:

Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a presentation entitled “Generation Y and the New Work Place”. The presentation, which was conducted with financial and organizational support from SOCAR Turkey company, was made for the BHOS undergraduates by well-known Turkish expert Evrim Kuran. BHOS Rector Elmar Gasimov, Head of HR, Group Director at SOCAR Turkey Sibel Uğur, and Talent Acquisition and Talent Management Department Manager at Petkim Petrokimya Holding A.S. Bahruz Babayev also attended the event.

Click here for full article

Z kuşağı iş hayatına atılıyor

Hürriyet İK – 20.01.2019

Günümüz iş dünyası Y kuşağının etkisiyle hızla değişirken şimdi de Z kuşağı ile karşı kaşıya. Nüfus bilimciler Z kuşağının en yaşlılarının 18 ila 23 yaş arasında olduğunu kabul ediyor. Araştırmacılar Z kuşağının kendinden önce gelen Y kuşağına göre çok farklı olduğunu düşünüyor. Bu konuda yapılan çalışmalara göre Z kuşağının yüzde 37’si kendi şirketini kurmak istiyor, yüzde 19’u esnek çalışmaya çok önem veriyor.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Korkmasaydın ne yapardın”
Bavul Dergi – Ocak 2019

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Müsvedde”
Bavul Dergi – Aralık 2018

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ İŞVEREN MARKASI KONFERANSI PEOPLE MAKE THE BRAND, 2018’de İLKLERE İMZA ATTI

Türkiye’nin ve dünyanın işveren markalarını ağırlayan ve bu yıl bir ilke imza atarak üniversite öğrencilerine de özel bir program gerçekleştiren People Make The Brand Konferansı’nın 6.yılında da unutulmaz konuşmalara imza atıldı.

Her yıl merakla beklenen ve alanında uzman konuşmacıları ile dikkat çeken People Make The Brand Konferansı “organizasyonel kültür”ü ele aldığı 2018’de de yoğun ilgi gördü. Kültür temasının işlendiği PMB, konuşmacıların keyifli sunum ve sohbetlerine sahne oldu. Kültürün şirketler için önemini ve kültürü yaratan insanların deneyimleri pek çok işveren markalarına ilham oldu.
Universum Orta Doğu Direktörü ve Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı Evrim Kuran’ın açılışını yaptığı konferansın moderatörlüğünü Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan yürüttü.
Konferansın konuşmacıları arasında, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Abdi İbrahim CEO’su Dr. Süha Taşpolatoğlu, Futurebright Araştırma Kurucusu ve Ortağı Akan Abdula, Adel Genel Müdürü Evrim Hizaler, The Tap in Team Kurucusu Erin Willett, Universum Stratejik Danışma Kurulu Başkanı Claudia Tattanelli, Gazeteci Serdar Kuzuloğlu, Universum Global Strateji Başkanı Richard Mosley, Nöro Sağlık Beyin Araştırma Uygulama Merkezi Kurucusu ve Yönetici Ortağı Uzm Dr. Kerem Dündar, Garanti Bankası yöneticileri Derya Özet Yalgı, Feryal Kalafatoğlu, Kerem Abuç yer aldı.

Yalnızca öğrencilerin katılımına açık olan ve ilk defa PMB sahnesinde üniversite öğrencilerini ağırlayan People Make The Brand Campus programında ise 21. yüzyıl yetkinlikleri, sektörlerin geleceği, teknoloji, yaratıcılık, deneyim, tasarım düşüncesi ve bir arada çalışma kültürü gibi birbirinden farklı konular ele alındı.
People Make The Brand Campus’de ise Evrim Kuran, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ATÖLYE Kurucu Ortağı Kerem Alper ve Garanti Bankası’nın farklı birimlerinde çalışan Kerem Abuç, Derya Özet Algı, Sinem Doğaneli, Selin Persil konuşmacı olarak yer aldı.
People Make The Brand’in yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran: “Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz People Make The Brand Konferansı’na gösterilen yoğun ilgi ve katılım bizi çok mutlu etti. People Make The Brand’in yıllardır üstlendiği bir misyon halini alan “iş dünyasının insana bakışı”nı her yıl araştırmalar ve sektörün güçlü isimleri ile birlikte sunuyoruz. People Make The Brand 2018’de önümüzdeki yıllarda herkesin daha çok konuşmaya ihtiyaç duyacağı “kültür”ü alanında uzman isimlerle ele aldık. Bu yıl altıncısını düzenlediğimiz konferansımızda işveren markalarına dedik ki bir işi nasıl yaptığınız her şeyi nasıl yaptığınızı anlatır. Her yıl People Make The Brand Konferansı ile birlikte dünyanın önemli işveren markalarını bir araya getirmeye ve işveren markalarının geleceğini şekillendirecek ipuçlarını sunmaya devam edeceğiz. Bu yıl ayrıca ilk defa üniversite öğrencilerine düzenlediğimiz PMB Campus’ün heyecanını yaşadık. PMB sahnesinde öğrencilerle bir araya gelmek çok keyifliydi. İlk kez yapılan PMB Campus oturumuna gösterilen yoğun ilgiden çok mutlu olduk. Gençlere dair taşıdığımız umut daha da sağlamlaştı. Gençlerle de PMB sahnesinde buluşmaya devam edeceğiz.” dedi.

PERYÖN 26. İnsan Yönetimi Kongresi

Peryön 26. İnsan Yönetimi Kongresi’nin ikinci gününde Bekir Ağırdır ve Evrim Kuran ,Yeni Kuşaklar Ve Yeni İnsan Kaynakları politikalarını araştırmalardan içgörülerle ele aldılar.

Evrim Kuran MZV Zirvesi 2018'de

Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Evrim Kuran Türkiye’nin en büyük gençlik zirvesi olan Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi’nde Türkiye ve dünyadan gençlik araştırmaları ve Orta Doğu Direktörü olduğu Universum’un 63 ülkede yaptığı genç yetenek araştırmalarına değindi. Müzik performansı ile de ilgi çeken Kuran, gençlere ilham verecek tavsiyelerde bulundu.

"Kültür Stratejiyi Kahvaltıda Yer!"

People Make The Brand 2018’in konuşmacıları Evrim Kuran ve Erin Willett, People Make The Brand Campus konuşmacısı Kerem Alper ile konferansın moderatörü Serdar Turan, UniBusiness Kasım sayısında, bu yılki konferansın ana teması olan kültürü değerlendirdi.

Çalışanların işverenden en önemli beklentisi eğitim ve gelişime yapılan yatırım!

Evrim Kuran, The Brand Age’de yer alan röportajında işveren markasını, “anlam”ın nasıl yetenek pazarının yeni ölçü birimi olduğunu ve People Make The Brand 2018’in ana teması “kültür”ü ele alıyor.

Devamı İçin Tıklayınız

Keşke Motivasyonun Taktiği Olmasa

Evrim Kuran, Digital Age dergisinin Kasım 2018 sayısının “İşte Motivasyon” dosyasında “Keşke Motivasyonun Taktiği Olmasa” yazısıyla yer alıyor. Yazısında Evrim Kuran, motivasyonun bir kampanya, taktiksel bir eylem değil şirket kültürünün içinde doğal bir oluş olarak yer aldığının altını çiziyor. People Make The Brand 2018 konuşmacılarından Akan Abdula da bu sayıda görüşüne yer verilen isimlerden.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Yaralanmaya Açıklık”
Bavul Dergi – Kasım 2018

Z Kuşağı...Daha yaratıcı ve daha uyumlu bir dönemi onlar başlatacak

Hürriyet Pazar – 15.09.2018

Eğitim, yaz boyu gündemin ana maddelerinden biriydi; lise giriş sınavının yerleştirmelerindeki aksaklıklar, üniversite sınav sonuçlarının yarattığı hayal kırıklığı, karma eğitim tartışmaları… Çocuklar bu tartışmaların gölgesinde tatilin tadını çıkarmaya çalıştı. Yarın yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor. ‘Z kuşağı’na mensup yaklaşık 18 milyon çocuk okula dönüyor. Peki kim bu çocuklar?
2000’den sonra doğanları kapsadığı kabul edilen bu kuşak, X ve Y kuşağının şekillendirdiği dünyayı nasıl algılıyor? Kutuplaşmadan etkileniyorlar mı? Gelecekle ilgili hayalleri neler? Dijitalleşme onlara neler kattı? Boğaziçi Üniversitesi’nde kuşak lar üzerine dersler veren Prof. Dr. M. Asım Karaömerlioğlu, çocuk, genç ve yetişkin psikiyatrı Yankı Yazgan ve kuşak araştırmacısı Evrim Kuran, Z kuşağını anlattı, kuşağın mensupları ise hayattan beklentilerini… (İpek İZCİ-Gizem ÇOŞKUNARDA)

Devamı İçin Tıklayınız

UNIVERSUM 2018 TÜRKİYE’NİN ÖĞRENCİ VE ÇALIŞAN Y KUŞAĞI İÇİN EN ÇEKİCİ İŞVERENLER ARAŞTIRMASI YAYINLANDI

Türkiye’nin Y Kuşağından şirketlere, sektörlere, liderlere mesaj var. Genç yetenek araştırmalarının küresel lideri Universum tarafından 61 ülkede 1,8 milyon genç ile yapılan En Çekici İşveren Araştırmalarının Türkiye ayağı altıncı yılında, ülkenin önde gelen 46 üniversitesinden 41.117 öğrenci ve ortalama 3 yıldır iş yaşamında olan 13.116 genç profesyonelden edinilen iç görülerle tamamlandı. Araştırmanın detaylı çıktıları ve analizini Harvard Business Review Türkiye dergisi Eylül sayısında bulabilirsiniz. Daha fazlası 30 Kasım’da People Make the Brand’de.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Sarı Öküz”
Bavul Dergi – Eylül 2018

Evrim Kuran Digital Age Eylül Sayısında

Digital Age Dergisi / Eylül 2018

Dijitalleşen yaşamda dilin büyük çaresizliği

Kültür, stratejiden büyüktür!

Evrim Kuran’ın makalesi “Kültür, stratejiden büyüktür!” The Brand Age’de yayınlandı.

Biz işveren markası severler, yıllardır şu soruların etrafında toplanıyoruz: Bir kurumun işveren markası kime aittir? İşveren markasının etkinliğini ne belirler?
Biz işveren markası severler, yıllardır şu soruların etrafında toplanıyoruz: Bir kurumun işveren markası kime aittir? İşveren markasının etkinliğini ne belirler?

On yıldan fazladır Türkiye içinde ve dışında, çok çeşitli coğrafyada, birbirinden farklı sektörlerde organizasyonel çekicilik alanında araştırmalar ve çalışmalar yapmaktayım. Organizasyonel çekicilikten kastım, bir kurumu çalışanları için memnuniyet verici, dışardaki adaylar için de çekici bir yer haline getirmek. Bu çalışmaları itibar yönetimi, halkla ilişkiler, pazarlama veya işe alım inisiyatifleri olarak tanımlamak yetersiz. Organizasyonel çekicilik için bunların toplamından daha fazlası gerekiyor ve batı dünyası epey bir zamandır bu girişimlerin toplamına işveren markası adını veriyor. Biz işveren markası severler, yıllardır şu soruların etrafında toplanıyoruz: Bir kurumun işveren markası kime aittir? İşveren markasının etkinliğini ne belirler?

Devamı İçin Tıklayınız

Evrim Kuran'ın Atıf Ünaldı İle Röportajı

atifunaldi.com.tr – 31 Temmuz 2018

Evrim, ilk kitabın Telgraftan Tablete okuyucuya ne anlatıyor?

Evrim Kuran – Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü

Kuşaklar üzerine çalışan biri olarak Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını yıllardır içinde yer aldığım alan araştırmalarının yanı sıra kişisel hikâyelerim üzerinden Telgraftan Tablete’de anlatıyorum. Jenerasyon sistem teorisini ve Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını dedem Ali ile başlayan oğlum Ali’ye kadar devam eden aile hikayelerimle harmanladım. Böylece okurların kendi hikayelerine giderek kuşakları daha kolay çözümleyeceklerini umut ediyorum. Okurlar, benim hikayelerimin içinde kendi kişisel kuşak hikayelerini, kendi köklerini de bulacaklar.

Kuşak meselesine bir de buradan bakarak, ninelerimizi ve dedelerimizi anlayacağımızı, kızlarımızla ve oğullarımızla anlaşacağımızı düşündüm. Çünkü sevmek anlamaktır.

Devamı İçin Tıklayınız

İdeolojik kulelerinizi yıkarak bir nesli anlayabilirsiniz

Marketing Türkiye – 28 Temmuz 2018

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran Türkiye’nin 5 kuşağını tüm yönleriyle gözler önüne serdiği Telgraftan Tablete kitabı bir süre önce okurlarıyla buluştu. Kitabın detaylarını dinlemek için bir araya geldiğimiz Kuran, Y ve Z kuşaklarına rekabetçi bir dünya bıraktığımızı belirterek “Bir nesli anlamak için hayata ideolojik kulelerimizden değil, o kuşağın gerçeklerinden bakmalıyız.” diyor.

Söyleşi: Eylem Arslan eylem@marketingturkiye.com

Kitabınızda kendi kişisel hikayeleriniz doğrultusunda kuşakları aktarıyorsunuz. Neden böyle bir yol seçtiniz?

2000 yılından bu yana kuşaklarla ilgili çalışmalar yapıyorum. Telgraftan Tablete’de Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını yıllardır içinde yer aldığım alan araştırmalarının yanı sıra kişisel hikayelerim üzerin­den anlattım. İnsanla ilgili araştırma yaptığınızda karşılaştıklarınızın sağlaması için kendi yaşamınıza başvuruyorsunuz. Araştırmaları yaparken kuşak paradigmalarının kendi hayatımdaki derin izleriyle karşılaştım. Sessiz kuşağı çalışırken Dedem Ali’nin hikayesinin birebir uyduğunu fark ettim. Z kuşağı oğlum Ali’ye kadar devam eden kendi mirasımı ilk kitabımda anlattım. Okurlar, Telgraftan Tablete’yi okurken benim hikayelerimin içinde kendi kişisel kuşak hikayelerini de bulacaklar. Kendi hikayelerine giderek kuşakları daha kolay çözecekleri umuduyla kitabı hazırladım. Kuşak meselesine bura­dan bakarak, ninelerimizi ve dedelerimizi anlayacağımızı, kızlarımızla ve oğullarımızla anlaşacağımızı düşündüm. Çünkü sevmek anlamaktır.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Sen bir alet değilsin”
Bavul Dergi – Ağustos 2018

7 Nota, 5 Kuşak, 1 Kitap

Evrim Kuran ilk kitabı Telgraftan Tablete’yi Uzm. Dr. Kerem Dündar’ın soruları eşliğinde Speaker Agency Talks etkinliğinde anlattı.

Z kuşağı mutluysa başarılı olabilir

Gazetevatan.com – Pazar Vatan – Füsun Saka | 29 Temmuz 2018 Pazar

Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağının çarpıcı yönlerini aile hikayeleriyle harmanlayarak anlatan kuşak araştırmacısı Evrim Kuran’la ilk kitabı ve kuşaklar arası farkları konuştuk.

Türkiye’de kuşak araştırmacısı olarak uzun yıllardır çalışmalar yapıyorsunuz. Öncelikle son çalışmanız 5 kuşak üzerinden gidersek; Bu 5 kuşağı bize tanımlayıp detayları ile anlatır mısınız?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95 yıllık varoluşu, jenerasyonel sistem döngüsüne belirgin biçimde oturuyor. Türkiye’nin bugün yaşayan 5 kuşağı Sessiz Kuşak, Bebek Bombardımanı Kuşağı, X, Y Kuşağı ve Z Kuşağı. Cumhuriyetin ilk nesli olan Sessiz Kuşak (1927 – 1945), iki dünya savaşı arası doğmuş, dünyanın buhranına tanık olmuş kuşak. Bu tanıklıktır onlara, hem yurtta hem cihanda “sessiz” denmesinin sebebi; çünkü zor zamanların çok çalışması gereken çocuklarıdır onlar; çocuk olmaya pek de zamanı olmayanlardır… Geleneklerine bağlıdır; istikrar diğer adlarıdır. Çalışma yaşamına sıkı çalışmayı, sadakati, saygıyı yerleştirmiş olan kuşaktır.

Kalabalık ailelerin son temsilcisi kuşak

Bebek Bombardımanı Kuşağı’nın(1945-1964), dünya nüfusunun yüzde 14’ünü Türkiye nüfusunun yüzde 15’ini oluşturur. Kuşaklar teorisine göre rasyonel aklı, düşünmeyi temsil ettiğine inanılan Bebek Bombardımanı Kuşağı’na verilen bir diğer isim daha var ki, kuşağın çocukluğunu da yetişkinliğini de pek iyi tanımlıyor: Sandviç Kuşak. Önce çocuklarına daha sonra ise anne ve babalarına bakan bu kuşak kalabalık ailelerin belki de son temsilcisi.

Ve belki de bu özelliklerinden dolayı, kendilerinden olmayan kuşaklarla da en iyi anlaşan jenerasyon. Bir başka deyişle, benzerleriyle bir arada olmamaya idmanlılar.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Yamuk yumuk ve asi”
Bavul Dergi – Temmuz 2018

Evrim Kuran Pazarlama Türkiye Tea Talks'ta

Evrim Kuran Pazarlama Türkiye Tea Talks’un konuğu oldu

Videoyu izlemek için tıklayınız.

Evrim Kuran Haber Türk "Yolun Başındayken" programına konuştu

HaberTürk – Yolun Başındayken – 14 Temmuz 2018

Evrim Kuran Haber Türk “Yolun Başındayken” programının kuşaklar ve eğitim üzerine özel yayını için konuştu

Programı izlemek için tıklayınız.

Evrim Kuran, Gündem Özel Liseli "Gençlik, Gelecek, Eğitim" paneline katıldı

21 Temmuz 2018 Cumartesi 13:00
MEF Okulları – Ulus Kampüsü

Videoyu izlemek için tıklayınız.

Evrim Kuran UniBusiness Dergisi - Kitap Söyleşisi

UniBusiness Temmuz 2018

Evrim Kuran "Telgraftan Tablete" Ankara İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu

14 Temmuz 15:00 – Ankara – Arkadaş Kitabevi / Atlantis Mağazası

Evrim Kuran bu ay Psychologies Türkiye dergisinde

Psychologies Türkiye – Sayı: 2018/07

Telgraftan Tablete

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran “Telgraftan Tablete” kitabında beş kuşağın izlerini sürerek geçirdiğimiz çarpıcı değişimi daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Evrim Kuran "Telgraftan Tablete" İzmir İmza Gününde Okurlarıyla Buluştu

6 Temmuz 17:00 – İzmir – Kitapsan / Balçova Egepark Mağazası

'Bir kuşağı anlamak, bir dönemi anlamaktır'

Aksam.com.tr / Pazar 24.06.2018

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran’ın Türkiye’nin beş kuşağına bakışını tüm ayrıntılarıyla gözler önüne serdiği ilk kitabı “Telgraftan Tablete” yayımlandı.

Kitabınızın ilk bölümü bir Çin atasözü ile başlıyor. “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde öteki kuşaklar serinler.” Peki, insanlar gelecek kuşaklara bir değer bırakabilmek bilinciyle bir şeyler yapıyor mu sizce?

Devamı İçin Tıklayınız

Bu çağda gençlere bir şey öğretemezsiniz, ancak birlikte öğrenebilirsiniz

Digitalage.com.tr / 19.06.2018

Kuşak araştırmacısı Evrim Kuran, kısa süre önce “Telgraftan Tablete-Türkiye’nin 5 Kuşağına Bakış” isimli kitabını yayımladı. Kuran kitabında 1925’ten bu yana ülkemizdeki kuşakları inceliyor ve kendi kişisel hikâyeleriyle eserini zenginleştiriyor.

+
Kitaptan öğrendiğim kadarıyla kuşak araştırmaları 1925’ten önceye gitmiyor. Bunun sebebi var mı?

Aslında gidiyor ama bu kitap Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan yana olan dönemi kapsadığı için 1925’ten sonrasını ele aldım. Kitapta da bahsettiğim kuşak arketip modelini incelerseniz, 1925’ten önceki kuşaklarla da ilgili çıkarım yapabilirsiniz. Kuşak analizlerinde 1000 yıllık geriye gidişler görebiliyoruz. Ama bu kitap benim için Türkiye’nin cumhuriyet tarihini anlatan bir kitap. O yüzden cumhuriyetin ilk kuşağıyla başlıyor ve beş kuşağı anlatıyor. Bu kitap aslında kuşak kavramıyla ilk defa karşılaşan Türk okuru için tanışma kitabı.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Haziran 2018

'Telgraftan Tablete' kuşaklar arası iletişim: Evrim Kuran

Hurriyet.com.tr Kampüs / 13.06.2018

Kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran’ın, Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağının çarpıcı yönlerini anlattığı kitabı “Telgraftan Tablete” tüm kitapçılarda. Bizim de dahil olduğumuz Y kuşağı başta olmak üzere kuşaklar arası ilişkilere göz kırpan bu kitabın yazarını hep birlikte tanıyalım dedik.

Öncelikle sizi tanıyalım. Kimdir Evrim Kuran, neler yapar?

Ben odak alanı jenerasyonel sistemler olan bir araştırmacıyım ve kurucu ortağı olduğum Dinamo Danışmanlık’ta iç müşteri ya da dış müşteri motivasyonu ve etkileşimine dair yaptığım tüm çalışmaların merkezinde kuşak teorisi yer alıyor. İki ülkede birden yaşıyorum ve şirketimin Toronto ve İstanbul ofislerinde, kurumlara tüketici markası ya da işveren markası çalışmalarında hedef kitleleri olan kuşak segmentlerine uygun iletişim stratejileri geliştirmeleri konusunda danışmanlık veriyorum. Seminer ve konferanslarda konuşuyor, yazılar yazıyorum. Aynı zamanda işveren markası alanında dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketi Universum’un Türkiye liderliğini yürütüyorum. Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı People Make the Brand’in yaratıcısı ve küratörüyüm.

Devamı İçin Tıklayınız

Evrim Kuran: Bir kuşağı anlamak, bir dönemi anlamaktır

Milliyet.com.tr Kariyer | 13.06.2018

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran’ın Türkiye’nin 5 kuşağına bakışını tüm ayrıntılarıyla gözler önüne serdiği kitabı Telgraftan Tablete yayınlandı. Evrim Kuran, Telgraftan Tablete hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

1- Telgraftan Tablete kitabınızda okuyuculara neler anlatıyorsunuz?

Jenerasyon sistem teorisini ele aldığım ilk kitabım Telgraftan Tablete’de Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını dedem Ali ile başlayan oğlum Ali’ye kadar devam eden aile hikayelerimle harmanlayarak anlatıyorum. Kuşaklar üzerine çalışan biri olarak Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını yıllardır içinde yer aldığım alan araştırmalarının yanı sıra kişisel hikâyelerim üzerin­den anlattım. Okurlar, benim hikayelerimin içinde kendi kişisel kuşak hikayelerini, kendi köklerini de bulacaklar. Kuşak meselesine bura­dan bakarak, ninelerimizi ve dedelerimizi anlayacağımızı, kızlarımızla ve oğullarımızla anlaşacağımızı düşündüm. Çünkü sevmek anlamaktır.

Devamı İçin Tıklayınız

Hangi kuşaksınız?

Hurriyet.com.tr Kampüs | 08.06.2018

Kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran, Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağının çarpıcı yönlerini yeni yayınlanan kitabı “Telgraftan Tablete”de ele alıyor.

Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, yeni yayınladığı kitabı Telgraftan Tablete’de Türkiye’de yaşayan 5 kuşağın karakteristik özelliklerini o döneme damga vuran insanlar, olaylar ve kendi soyağacını temsil eden kişilerin anılarıyla birlikte sunuyor.

Universum’un her yıl dünyanın 61 ülkesinde 1,8 milyon gençle gerçekleştirdiği araştırmanın Türkiye liderliğini de yürüten Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, yeni neslin eski nesilden neler beklediğini, yöneticilere ve ebeveynlere gençlerle etkileşimde işlerine yarayacak basit çözümleri kitabında anlatıyor. Telgraftan Tablete, her kuşağı ardından gelen bir sonraki kuşağa bıraktığı sosyal mirası da inceliyor.

Devamı İçin Tıklayınız

Gençlik nasıl kurtulur?

Hurriyet.com.tr Pazar | 19.05.2018

Farklı alanlardan akademisyenlere, eğitimcilere, biliminsanlarına, danışmanlara Türkiye’de gençlik için acilen atılması gereken adımları sorduk. Kimi sistemde yapılması gereken değişiklikleri sıraladı, kimi doğrudan gençlere öğüt verdi…
Sistemde ne gibi değişiklikler yapılmalı?

Devamı İçin Tıklayınız

Evrim Kuran’ın kitabı ‘Telgraftan Tablete’ çıktı... Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde öteki kuşak serinler...

Ayşe Arman – Hurriyet.com.tr – 16 Mayıs 2018

Türkiye’de “kuşak araştırmacısı” denilince Evrim Kuran derim. Neredeyse 20 yıldır kuşaklar üzerine kafa patlatıyor…

“Bir kuşağı anlamak, bir dönemi anlamaktır” diyor ve ekliyor: “Bir dönemi anlayınca da kimseyi kendi değerlerinle yargılamıyorsun. O jenerasyonun gerçeği neyse meseleye o şekilde bakıyorsun.”

Evrim’le biz Gezi döneminde tanıştık.

O zaman Gezi’nin kahramanları olan Y kuşağını anlatmıştı, sonra birkaç defa daha röportaj yaptım. Pırıl pırıl bir zekâ ve müthiş bir birikim!

O, benim kızımı da daha iyi anlamama sebep oldu…

En sevdiğim tanımı da, -o, bir Çin atasözü olduğu söylüyor- “Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde öteki kuşak serinler.”

Evrim ilk kitabını yazdı: ‘Telgraftan Tablete’

Türkiye’nin 5 kuşağını anlatıyor. Üstelik kendi aile hikâyesi üzerinden anlatıyor. Halk ozanı dedesi Ali’den başlıyor, oğlu Ali’ye kadar geliyor. O kadar sıcak ve güzel yazmış ki hem çok sıkı sosyolojik tespitler ve araştırmalar var hem de kişisel hikâyeler de olduğu için bize kendi ailemizle paralellik kurma imkânı tanıyor.

Bravo Evrim!

On numara iş!

Devamı İçin Tıklayınız

Çocuklar nasıl daha iyi öğrenir? Gündem Özel'de konuşuldu

Gündem Özel, “Çocuklarımızı yarınlara nasıl daha iyi hazırlarız” sorusunun yanıtını farklı alanlardan uzmanlarla aradı. Denenmiş test edilmiş, çağın gerekliliklerine uygun bilimsel anlamda en etkili öğrenme yöntemleri nedir? Teknolojinin gelişmesi, çocukları ve eğitim sistemini ne yönde etkiledi? Gençler, akıllı cihazlardan yeteri kadar faydalanabiliyorlar mı, yoksa onun esiri mi oldular? Bilgisayarlara bağımlı hale gelen, oyundan ve doğadan uzaklaşan çocukları ne tür tehlikeler bekliyor? Deniz Bayramoğlu sordu, akademisyen-yazarlar Prof. Dr. Belma Tuğrul, Uğur Batı, Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, İletişimci-Yazar Cüneyt Gündoğdu, Eğitim Bilimci-Yazar Dr. Özgür Bolat yanıtladı.

Yayın Tarihi: 13.05.2018 Yayın Saati: 22:00

Devamı İçin Tıklayınız.

Evrim Kuran "Telgraftan Tablete" kitabının imza gününde okurlarıyla buluştu

Evrim Kuran’ın yeni yayınlanan kitabının “Telgraftan Tablete – Türkiye’nin 5 Kuşağına Bakış” imza günü 12 Mayıs Cumartesi Zorlu D&R’da gerçekleşti. Keyifli bir söyleşinin ardından Evrim Kuran, 5 kuşaktan okurları için kitaplarını imzaladı.

Evrim Kuran’ın beklenen kitabı "TELGRAFTAN TABLETE - Türkiye'nin 5 Kuşağına Bakış" çıktı

“Bir kuşağı anlamak bir dönemi anlamaktır”

TELGRAFTAN TABLETE
Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran’ın beklenen kitabı Telgraftan Tablete çıktı.

Türkiye’nin yaşayan 5 kuşağını hem araştırmalarla hem de kendi ailesinden hikayelerle gözler önüne seriyor.

Türkiye’de yaptığı kuşak araştırmalarıyla dikkat çeken ve bu konuda ilklere imza atan Evrim Kuran ilk kitabı Telgraftan Tablete’de 5 kuşağın karakteristik özelliklerini o döneme damga vuran insanlar, olaylar ve kendi soyağacını temsil eden kişilerin anılarıyla birlikte sunuyor. Bir kuşağı anlamanın suya atılan taş gibi, etkisi dalga dalga büyüyen, yaşama, geçmişe ve geleceğe dair müthiş bir kavrayış sağladığını belirten Evrim Kuran, etkileyici ve akıcı bir anlatımla kitabını okuyucularla buluşturuyor.
Telgraftan Tablete her kuşağı yakından inceliyor ve her kuşağın ardından gelen bir sonraki kuşağa belirgin bıraktığı sosyal mirası tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Sessiz Kuşak’tan Bebek Bombardımanı Kuşağı’na, X Kuşağı’ndan Y ve Z Kuşağı’na kadar tüm merak edilenler keyifli bir sohbet tadında kitapta anlatılıyor.

Geçmişi anlamanın geleceği öngörme aracı olduğunu belirten Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran: “Jenerasyon ça¬lışmanın insanı getirdiği en şahane düzlem nedir diye so¬racak olursanız tereddütsüz şöyle söylerim: Bir kuşağı an¬lamak, bir dönemi anlamaktır. Bir dönemi anladığınızda ise paradigmanın kıskacına sıkışmaktan kurtulursunuz. Ve sizin gibi olmayanları kendinize ait yargılarla değil, on¬lara ait gerçeklerle görmeniz mümkün olur. Bu mümkün olduğunda ise dönüşürsünüz. İşte ya da evde… Bir şirket ya da bir birey olarak… İlk kitabım olan Telgraftan Tablete’de Türkiye’nin yaşayan beş kuşağını, pek çok alan araştırmasının yanı sıra kişisel hikâyelerim üzerin¬den de anlatmaya çalıştım. Kuşak meselesine bir de bura¬dan bakarak, ninelerimizi ve dedelerimizi anlayacağımızı, kızlarımızla ve oğullarımızla anlaşacağımızı düşündüm. Çünkü sevmek anlamaktır.” dedi.

Evrim Kuran People Make The Brand - Campus'ü anlattı

Hurriyet.com.tr Kampüs | 07.05.2018

91. sayımızda Kariyer sayfamızın konuğu, Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran. Kuran ile üniversite öğrencilerini, kariyer yollarında yakından ilgilendiren People Make The Brand – Campus etkinliği hakkında konuştuk.

Öncelikle henüz haberdar olmayan arkadaşlarımız için sormak isteriz, “People Make The Brand” nedir ve 6.’sı düzenlenen bu etkinliğin temel amacını nasıl tanımlarsınız?

People Make The Brand işveren markası alanındaki gelişmelerin ve trendlerin yanı sıra yerli ve global pek çok işveren markasının stratejik yaklaşımlarının sunulduğu ve Universum En Çekici İşverenler Araştırması sonuçlarının etraflıca irdelendiği bir konferans. Tüketici markaları ve işveren markalarının buluştuğu ortak paydayı yani insanı merkezine koyan ve insan kaynakları, pazarlama ve iletişim dünyasını bir araya getiren bir konferans. 6 yıl önce hayata geçirdiğimiz bu etkinliğin iddiası markayı inşa edenin insan oluşu. Son 10 yıldır organizasyonel çekicilik ve işveren markası alanında yaptığımız çalışmalarda kendi içimizde dile getirdiğimiz bir sözü, bu etkinlik markası olarak konumladık ve büyüterek geliştirdik. Bugün People Make The Brand, konuşmacıları ve ele aldığı konularla her yıl işi insan olanların merakla beklediği bir konferans haline geldi.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – “Dinle, dinle, düşün”
Bavul Dergi – Nisan 2018

Evrim Kuran "Genç Girişim" Dergisinde

İ.Ü. – İşletme Fakültesi – İşletme Kulübü – Genç Girişim Dergisi – Sayı 33

Y ve Z Kuşakları dev bir küresel köyün dijital vatandaşları

Milliyet.com.tr Kariyer | 05.04.2018

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran, genç yeteneklerin beklentileri, Y Kuşağı, işveren beklentileri ve iş yaşamı hakkındaki sorulara cevap verdi.

Türkiye’nin genç yeteneklerinin beklentileri neler?

Türkiye’de her yıl 50.000’e yakın Y kuşağı ile gerçekleştirdiğimiz araştırmamız her yıl artan biçimde Türkiye’nin genç yeteneklerinin istihdamdaki ana meselesinin güvenlik ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. Bu sebeple Türkiye’de son birkaç yıldır kamu kurumlarına ve daha az rekabet gerektirdiği varsayılan işlere olan ilgi artıyor. Bir diğer yandan da uluslararası fırsatlar sunan kurumlarda kariyer yapma ilgi ve beklentisi de artmakta.

Y Kuşağı’nın kariyer hedefinde neler yer alıyor?

Türkiye’nin Y Kuşağı kariyer hedefi olarak ilk sırada yaratıcılığımı ve girişimciliğimi kullanabilmek isterim diyor. Ancak dünyanın 61 ülkesinde yaptığımız kariyer profili araştırmalarında girişimci profil yetiştirmekte ülkecek biraz gerideyiz. Yani hedefler yetkinliklerle sınırlanıyor.

Z Kuşağı ve Y Kuşağı’yla benzerlikler olacak mı?

Bence Z Kuşağı, Y Kuşağı’nın araladığı kapılardan girecek olan şanslı bir kuşak. Y’nin sorgulamak suretiyle yerinden oynatmaya başladığı geleneksel sistemler, umarım ki Z Kuşağına daha hazırlıklı hale gelecek. Bu iki kuşağın dev bir küresel köyün dijital vatandaşları olmak gibi ortak özellikleri var elbette. Ama Z Kuşağı bence yaşam tarzı ve hayatı ele alış biçimi ile belirgin farklılıklarla geliyor. Tüketimde, iletişimde, yaşamsal beklentilerde daha sade, daha sakin, daha net bir kuşak bekliyorum.

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Mart 2018

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Şubat 2018

Gençler belirledi: En “ideal” işverenler

Marketing Türkiye Dergisi / www.marketingturkiye.com.tr

Türkiye’nin genç yeteneklerinin beklentileri neler? Y kuşağının kariyer hedefinde neler yer alıyor? Gençler, işveren markalarından ne bekliyor? Soruların yanıtı Marketing Türkiye için Universum’un gerçekleştirdiği İdeal İşveren Araştırmasında…

“Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2017” çalışması iş hayatının yol haritasını çizdi. Universum tarafından gerçekleştirilen İdeal İşveren Araştırması, Ocak – Mayıs 2017 tarihleri arasında üniversite öğrencilerinden oluşan ve yaş ortalaması 22 olan toplam 44.260 gençten edinilen içgörülerle oluşturuldu.

Universum İdeal İşveren Araştırmalarının sadece genç yeteneklerin şirket ve sektör tercihlerini belirlemedi. Ayrıca öğrencilerin kariyer profillerini, iş yaşamına dair tercihlerinin ve beklentilerinin ardında yatan motivleri, en çok etkilendikleri iletişim kanallarını, sadece şirketlerden değil üniversitelerden de beklentilerini ortaya koydu.

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı & Universum Global Türkiye Lideri Evrim Kuran İdeal İşverenler Araştırması ile ilgili olarak “Türkiye’nin gençlerine, beklentilerine, gerçekliklerine ve küresel dünyanın çok çeşitli coğrafyasına kıyasla farklılıklarına bakmak, iş yaşamının geleceğine ve o gelecekle ilgili sorumluluklarımıza dair bizlere önemli mesajlar verdi” ifadelerini kullandı.

Devamı İçin Tıklayınız

Gençler Girişimciliğini Gösterebilmek İstiyor

Sabah.com.tr 14.1.2018

Devamı İçin Tıklayınız

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Ocak 2018

İş Yaşamının Yeni Kodları

Milliyet.com.tr Kariyer | 12.1.2018

Bugün dünyada demografik bir devrim gerçekleşiyor. İnsan ömrü uzuyor. Aynı anda 4-5 kuşağın aynı iş ikliminde bulunacağı zamanlar yaklaşıyor. Yaş 35 artık yolun yarısı değil ve aslında bu demografik değişiklik özellikle de çalışmanın ve tüketimin yeni dünyasında, yeni bir sınıfın oluştuğunu ve yeni bir iş etiğinin konuşulması gerektiğini Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Universum Orta Doğu Direktörü Evrim Kuran anlatıyor.

Devamı İçin Tıklayınız

Atıf Ünaldı bloğunda People Make The Brand Konferansı'nı yazdı

7 Aralık 2017

Bu yıl 5.sini düzenlediğiniz People Make The Brand Konferans’ına katılım nasıldı? Hangi sektörden katılım daha çok oldu.

Her yıl 275 misafir ağırlayan People Make the Brand’e bu sene ilgi önceki yıllara göre biraz daha fazlaydı; öyle ki üzülerek kayıtları önceki yıllara göre daha erken kapatmak durumunda kaldık. Bu ilgi bizi sevindiriyor ama şaşırtmıyor; zira markayı yaratanın insan olduğuna dair bakış açısı deneyimlerle sabitleniyor. Bu insanlar da o markalar için çalışan insanlar. Sektörel dağılıma bakıldığında, en çok şu sektörden katılım oluyor diyemeyiz. Sektörlerin oldukça homojen bir dağılımı var; hemen tüm sektörler temsil ediliyor.

People Make The Brand 2017’de neler konuşuldu? Öne çıkan konular nelerdi?

People Make the Brand’in her sene bir çerçeve konusu oluyor. Bu seneki çerçevemiz Çalışan Deneyimi Tasarımı idi. Araştırmacı, stratejist ve uygulamacılardan oluşan konuşmacılarımız bu sene içeriklerini bu perspektifle sundular. Şirketler epey zamandır kullanıcı deneyimi tasarımı aracılığıyla müşterilerine mükemmel servisler sunmaya odaklanmış durumdalar; bizim davetimiz ise en önemli müşterilerimizin yani çalışanlarımızın deneyimini tasarlamayı da ihmal etmemek.Bu yıl People Make the Brand sahnesindeki her konuşmacı çalışan deneyimi tasarımı ile çalışanlarda nasıl kalıcı bir değer algısı yaratabileceğimizi, bunun kültürel, teknolojik ve fiziksel tüm bağlamları kapsayan bir yolculuk olduğunu ve bu yolculuktaki tüm kilometre taşlarında yapılması gerekenleri ya da yaptıklarını anlattılar.

Devamı İçin Tıklayınız

Aile ve iş hayatında Z kuşağına dair bilinmeyenleri Evrim Kuran anlattı

Mynet.com – Kadın – 06 Aralık 2017

Teknoloji çağının yeni kullanıcıları Z kuşağı…Peki kimdir bu Z kuşağı? Neden başta iş ve aile hayatı olmak üzere birçok yerde önemle üzerinde duruluyor.
Z kuşağına dair merak edilenleri gençlerin dilinden anlayan Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, Mynet okurları için anlattı…

Z kuşağı nedir?

90’lı yıllarda doğan, hızlı öğrenen ve gelişim gösteren, teknolojiyle iç içe kişilerden oluşan grup Z kuşağı olarak adlandırılıyor. Z kuşağı olarak adlandırılan bu gruba dahil olan çocuklar, gençler teknolojiyle iç içe büyüyüp bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabiliyor. X ve Y kuşaklarından oldukça farklı olan Z kuşağının ise aileleriyle ve iş dünyasında çalıştıkları kişiler ile çoğu zaman çatışmalar yaşıyor.

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Aralık 17

İşveren Markaları People Make The Brand’de Buluştu

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen işveren markalarını buluşturan ve bu yıl beşincisi düzenlenen People Make The Brand Konferansı, konuşmacıları ve ele aldığı konularıyla 2017’ye damga vurdu.

İşveren markası alanındaki gelişmelerin ve trendlerin yanı sıra yerel ve global pek çok işveren markasının stratejik yaklaşımlarının sunulduğu People Make The Brand Konferansı bu yıl da insan kaynakları, pazarlama ve iletişim dünyasını bir araya getirdi. İşveren markalarının nabzını tutan ve geleceğini şekillendiren People Make The Brand 2017 sektör profesyonelleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Konferansta işveren markası metrikleri, global işveren markalarının lokal uygulamaları, çalışan değer önermesi geliştirme süreci ve sürdürülebilir işveren markası stratejileri ele alınırken 50.000’e yakın Y kuşağı ile gerçekleşen Universum İdeal İşveren Araştırması’nın sonuçları da paylaşıldı.

People Make The Brand’in yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansın moderatörlüğünü Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan yaptı. “Hem müşteriye hizmeti, hem de çalışana hizmeti sürdürülebilir kılmak, yaratmaktan daha zor” diyen Garanti Bankası İnsan Kaynakları Koordinatörü Burak Yıldıran sunumunda gerçek hikayelerle yaşatılan, şeffaf, ihtiyaca hizmet eden ve çalışanların da söz sahibi olduğu bir deneyimin işveren markasının başarısındaki sırrını anlattı.

Konferansın konuşmacılarından Universum Stratejik Danışma Kurulu Başkanı Claudia Tatanelli konuşmasında 60 ülkede 1,5 milyondan fazla milenyum genci ile gerçekleştirilen Universum İdeal İşverenler Araştırması 2017’nin global sonuçlarından bahsetti ve Türkiye’de 50.000’e yakın gençle yapılan araştırmanın sonuçlarını sundu. Me rakla beklenen araştırma sonuçlarından bahseden Tatanelli “Günümüz iş gücünün büyük bir çoğunluğunu oluşturan yeni jenerasyonlar, artık çalışacakları şirketin ya da markanın prestijine değil, varolma amacına ve çalışma kültürüne önem veriyor.” dedi.

“İşveren markası bir proje değil, bir yolculuktur.” diyen Whirpool Emea Yetenek Kazanım Lideri Vittorio Carparelli ise Whirpool’un işveren markası yolculuğundan bahsetti.

Borusan’ın gelecek yolculuğunu ve işveren markası stratejisinin nasıl konumlandırıldığını anlatan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur konuşmasında “İşinize yönelik kimsenin görmediği boyutta ve uzaklıkta bir vizyonunuz ve o vizyona yönelik bir tutkunuz olmalı. Ancak o zaman ilham verebilirsiniz. Gerçek mutluluk buradadır.” dedi.

Konuşmasında ‘’Marka vaadi hem müşteri hem de çalışan deneyiminde istikrarlı olmalı ve bunun kanıtları bulunmalı.’’ diyen Vodafone Global İşe Alım ve İşveren Markası Başkanı Catalina Schveninger People Make The Brand sahnesinde Vodafone örneğiyle çalışan değer önermesinin etkinliğini yaygınlaştırmayla ilgili ipuçlarından bahsetti.

İşveren markasının geleceğinden bahseden Universum Global Strateji Başkan Yardımcısı Richard Mosley konuşmasında “İlişkilendirilmiş içerikler”, “Yapay Zeka”, “Sanal Gerçeklik”, “Sürükleyici Oyunlaştırma” ve “Tahmine Dayalı Analitik” araçlarından bahsetti. Mosley “Belirli teknolojik inovasyonlar ana akım haline gelecek ve işveren markasını kurgulanmasına ve uygulanmasına ciddi etkileri olacak.” dedi.

People Make The Brand’in yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran: “Markayı inşa edenin insan olduğu fikriyle tasarlayıp hayata geçirdiğimiz People Make The Brand Konferansı’na bu yıl da gösterilen yoğun ilgi ve katılım bizi çok mutlu etti. Bu yıl beşincisi düzenlediğimiz konferansımızda işveren markalarına dedik ki insanların uçmasını ve şirketinizi uçurmasını istiyorsanız kanatları ve yolculuğu iyi tasarlamalısınız. Her yıl People Make The Brand Konferansı ile birlikte dünyanın önemli işveren markalarını bir araya getirmeye ve işveren markalarının geleceğini şekillendirecek ipuçlarını sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gündem Özel dünyadan örneklerle eğitim sistemini tartıştı

Çağdaş bir eğitim sisteminin olmazsa olmazları nedir? Dünyada bu işi başarmış ülkelerde ortak kriterler neler? Okuyan, sorgulayan, anlayan, araştıran ve üreten çocuklar için nasıl bir model geliştirilmeli? Türkiye için verimli ve gerçekçi öneriler neler? Deniz Bayramoğlu sordu, eğitimci Prof. Dr. Ziya Selçuk, kuşak araştırmacısı Evrim Kuran, akademisyen-yazar Prof. Dr. Belma Tuğrul ve Eğitimci Ali Koç yanıtladı.

Yayın Tarihi: 19.11.2017 Yayın Saati: 22:00

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Kasım 17

İş Dünyası Yeni Kuşaklara Hazır Mı?

Evrim Kuran Uni Business Dergisinin Ekim 2017 sayısında “İş Dünyası Yeni Kuşaklara Hazır Mı?” röportajıyla yer alıyor.

"Zamanın ruhu değiştikçe kuşaklar da değişiyor"

People Make The Brand konferansının yaratıcısı Evrim Kuran günümüz iş yaşamı ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Evrim Kuran kimdir? Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Ben uzun yıllardır iş yaşamında kuşaksegmentasyonuna çok kafa yoran ve bu alanda çok çeşitli sektörde çalışmalar yapan bir araştırmacıyım.Kurucu ortağı olduğum Dinamo Danışmanlık’ta iç müşteri ya da dış müşteri motivasyonu ve etkileşimine dair yaptığım tüm çalışmaların merkezinde kuşak teorisi yer alıyor. Şirketlere, tüketici markası ya da işveren markası çalışmalarında hedef kitleleri olan kuşak segmentlerine uygun iletişim stratejileri geliştirmeleri konusunda danışmanlık veriyorum. Seminer ve konferanslarda konuşuyor, yazılar yazıyorum. Dinamo, Türkiye ve Kanada’da yerleşik ofislerden hizmet veriyor; ve aynı zamanda dünyanın işveren markası alanındaki en önemli araştırma ve danışmanlık şirketi olan Universum’un da Türkiye temsilcisi. Bu sebeple, ben Kanada’da da yaşasam da iki ülke arasında mekik dokuyorum. Her sene 1,5 milyon gençle araştırmalar yapan Universum ile 2017’de Türkiye’de yaklaşık 50.000 gence eriştik. Data bazlı bir iş yapıyoruz. Genç çalışanların ve tüketicilerin davranışlarını ve motivasyonlarını çözümlemek ve daha etkin bir iletişim kurmak için süreçler tasarlıyoruz. Birlikte çalıştığımız şirketlerin datayı içgörüye, içgörüyü anlamlı deneyime çevirebilmelerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

People Make The Brand birçok önemli işveren markanın bir araya geldiği önemli bir konferans. İş dünyası için böyle bir fikir nasıl ortaya çıktı?

People Make The Brand işveren markası alanındaki gelişmelerin ve trendlerin yanı sıra yerli ve global pek çok işveren markasının stratejik yaklaşımlarının sunulduğu ve 50.000’e yakın Y kuşağı ile gerçekleşen Universum İdeal İşveren Araştırması sonuçlarının etraflıca irdelendiği bir konferans. Tüketici markaları ve işveren markalarının buluştuğu ortak paydayı, insanı merkezine koyan ve insan kaynakları, pazarlama ve iletişim dünyasını bir araya getiren bir konferans. 5 yıl önce hayata geçirdiğimiz bu etkinliğin iddiası markayı inşa edenin insan oluşu. Son 10 yıldır organizasyonel çekicilik ve işveren markası alanında yaptığımız çalışmalarda kendi içimizde dile getirdiğimiz bir sözü, bu etkinlik markası olarak konumladık ve 5 yıl boyunca büyüterek geliştirdik. Bugün People Make The Brand, konuşmacıları ve ele aldığı konularla her yıl işi insan olanların merakla beklediği bir konferans haline geldi.

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Ekim 17

Değişen eğitim sistemi CNN Türk Gündem Özel'de tartışıldı

TEOG sınavının kalkmasıyla gözler yine eğitim sistemine çevrildi. Dünya standartlarında bir eğitimin olmazsa olmazları ne? Öğrencilerin daha aktif ve üretken olacağı bir model nasıl olmalı? Sadece okul değil hayat başarısı için hangi donanımlara ihtiyaç var? Peki, ya gençler… Onlar nasıl bir gelecek istiyor? Yarınlardan ne bekliyor? Deniz Bayramoğlu sordu, Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş, Psikolog Eğitimci-Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen, Eğitim Bilimci – Yazar Dr. Özgür Bolat, kuşak araştırmacısı Evrim Kuran yanıtladı.

Yayın Tarihi: 23.09.2017 Yayın Saati: 22:00

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Eylül 17

Beyin göçü, ülkede büyük vasatlaşmaya neden oluyor

Bir Gün Gazetesi, 17 Eylül 2017

Kuşak araştırmacısı Evrim Kuran genç kuşakların ülkeyi neden terk ettiklerini ve bu beyin göçünün yarattığı sosyolojik atmosferi BirGün’e yorumladı.

Ülke politik olarak Cumhuriyet tarihinin en sancılı döneminden geçiyor. Hiç azalmadan artan bir güvensizlik duygusu içerisinde yaşıyoruz. Hayatın her alanında şiddetin arttığına ve bunun da cezasız kaldığına şahit oluyoruz. Yalnızca insanın değil hayvanların ve tabiatın da yıpratıldığı böyle dönemlerde insanların aklına gelen ilk yol, kaçmak oluyor. Son dönemlerde bazı rahatsızlıkları işaret ederek yurtdışına giden insan sayısı gittikçe artıyor. Bu eğitimli genç göçü, her kesimi rahatsız etmiş olacak ki siyasiler ‘beyin göçünü durduramıyoruz’ açıklamaları yapıyor. Bu istikrarsızlığın en büyük mağduru olan gençleri, kuşak araştırmacısı Evrim Kuran’la konuştuk. Gençler ne istiyor ne kadar mutlu, neden kaçıyorlar? Bu soruların yanıtını Evrim Kuran veriyor.

Devamı İçin Tıklayınız.

HBR Türkiye – Bir Başkadır Türkiye’nin Gençliği

Eylül 2017

-Gençlik ne ister? -Gerçeği, önce gerçeği!

Evrim Kuran bir araştırmacı, kuşak araştırmacısı. Daha çok gençlerle ilgili çalışıyor. Bu konuda Türkiye’deki en yetkin kişilerden biri. Ulusal ve çokuluslu şirketlere danışmanlık yapıyor. Konferanslar veriyor. Üniversitelere gidiyor. Konuşuyor, anlatıyor. Kanada’da ve Türkiye’de yaşıyor. Bir orada, bir burada ve dünyanın geri kalanında…
Dünyanın 60 ülkesinde araştırmalar yapan bir organizasyonun parçası. Milyonlarca gence ulaşan çok kapsamlı bir araştırma modelleri var. 54 bin gençle, 2017 Türkiye’si gençliği için yapılan araştırma yeni sonuçlandı.
Ben de teybimi kaptım, karşısına geçtim.

Devamı İçin Tıklayınız.

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Ağustos 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Temmuz 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Haziran 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Mayıs 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Nisan 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Mart 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Şubat 17

Bavul Dergi

Evrim Kuran – Ocak 17

Gençler gelecekten ne istiyor?

2017’nin ilk pazarında Evrim Kuran’la birlikteyiz… O, gençlerle ilgili çalışan bir araştırmacı. Türkiye’de ve dünyada pek çok şirkete danışmanlık veriyor. Çeşitli ülkelerde, ‘Y jenerasyonu’nun şirketler ve sektörlerle ilgili algısını ölçen Universum’un Türkiye ve Ortadoğu çalışmalarından sorumlu. Dünya genelinde, 1.5 milyon gence ulaşan çok kapsamlı bir araştırma modelleri var. 2016’da Türkiye’de 48 bin gence ulaştılar.
Devamı İçin Tıklayınız.

Dünya Gazetesi

‘Öğrenme’ insanın bir uzvu olacak!

“Evrim Kuran Bavul Dergi, Aralık / 2016'da”

HBR Türkiye - 'Türkiye’nin Y Kuşağı Şirketlerden Ne istiyor?

Eylül 2016

GENÇLERİN TERCİHİ: İDEAL İŞVERENLER 2016

Eylül 2016

BARKOD

Sektörel Dergi Sayı: 3 / 2016

Evrim Kuran Sermaye Piyasalarında Y Kuşağı özel eki ile Capital Dergi Ocak 2016 sayısında

“2016 yılının bu ilk sayısında, Geniş Açı’nın gündemini gençlere ayırdık. Capital ve İş Yatırım’ın birlikte organize ettiği toplantının bu ayki konusu, “Sermaye Piyasalarında Y Kuşağı” olarak belirlendi. Toplantıda, Y kuşağının hem çalışan hem müşteri olarak sermaye piyasalarındaki varlığı, gençlerin sermaye piyasalarına ilgisi ve bu ilgiyi...
Read More

Penguen - Gençlerini Sevmeyen Genç Ülke

20 Ağustos 2015

Kariyer Dergi - Etkin İK Bütçelemesi Şirket Stratejilerinden Başlıyor / İşveren Markası Planlara Dahil Edilmeli

Kasım 2015

OT Dergi - Gençlere Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

Aralık 2015 – Sayı: 34

Sabah Gazetesi - Y Kuşağı Şirketlere İnancını Yitiriyor

9 Ağustos 2015

Event Türkiye - People Make the Brand İşveren Markası Konferansı Büyük İlgi Gördü

Kasım 2015

Dünya Gazetesi - Çatışma Karşıtı, Birlik ve Bütünlüğü Hatırlatacak Bir Nesil Geliyor

14 Ağustos

ITU Writing Center Student Magazine

Sayı 11

Popüler Yönetim Dergisi

Popüler Yönetim Dergisi – Sürdürülebilir işveren markası için düzenli ölçüm şart
Kasım – Aralık 2014 / Sayı:55

Yenibiriş Dünyası - Bildiğiniz gibi değiliz...

Ocak – Şubat 2015 / Sayı: 56

Vatan Gazetesi - CEO'lara tane tane Y Kuşağı'nı Anlatıyor

29.03.2015

Milliyet Gazetesi - Atatürk meğer Y kuşağına hitap ediyormuş!

Mehmet TEZ – 19 Mayıs 2015

Hürriyet - Ayşe Arman Röportajı

4 Aralık 2014

Yenibiriş Dünyası - Bu şirkette çalışmak nasıl bir şey?

Kasım – Aralık 2014 / Sayı: 55

Akkol Life - "Y Kuşağının En Belirgin Özelliği Sorgulamak"

Ekim 2014

Yenibiriş Dünyası - Çıraktan Ustaya: Y Kuşağı ve Tersine Mentörlük

Eylül – Ekim 2014 / Sayı: 54

HBR Türkiye - ''Y Kuşağı'nın İdeal İşvereni Olmak İçin Neler Yapmalısınız?''

Eylül 2014

Hürriyet İK - Y kuşağı ne ister?

31 Ağustos 2014

Yenibiriş Dünyası - Jenerasyon Teorisi Ne İşimize Yarar?

Mart-Nisan 2013 sayı: 45

Yenibiriş Dünyası - Sosyal İK

Ocak-Şubat 2013 sayı: 44

Yenibiriş Dünyası - Başkası Olma Kendin Ol!

Kasım-Aralık 2012 sayı: 43

Yenibiriş Dünyası - Zehir Yoktur Doz Vardır

Eylül-Ekim 2012 sayı: 42

Yenibiriş Dünyası - Y Kuşağı ve Mentörlük

Temmuz-Ağustos 2012 sayı: 41

İSO Sanayi Dergisi - İş Stratejisini Oluşturmada Yeni Bir Veri: X ve Y Kuşağını Anlamak

Yenibiriş Dünyası - Benim Kuşağım...

Mayıs-Haziran 2012 sayı:40

Yenibiriş Dünyası - X+Y=Kaç Bilinmeyenli Denklem?

Kasım-Aralık 2011 Sayı: 37

Platin Dergisi - Z Çatışma Karşıtı Bir Kuşak Olacak

Ağustos 2011

Kariyer Dergi - Saygıyla Sevgiyi Birlikte İstiyorlar

Nisan 2011 Sayı: 94

Yenibiriş Dünyasi - Türkiye yaşlanıyor, şirketler gençleşiyor

Temmuz – Ağustos 2014 / Sayı:53

Yenibiriş Dünyası - Staj Programlarında 5 Kusurlu Hareket

Mayıs – Haziran 2014 / Sayı:52

Aktivist Dergi - Zehir ile İlacı Ayıran Dozdur

Mayıs/Haziran 2014 Sayı:5

Sigortacı Gazetesi - İş Dünyası Kendini Z Kuşağına Hazırlamalı

Mart 2014 / Sayı: 424

Sanayi Gazetesi - Z Kuşağına Hazır Olun

Şubat 2014 / Sayı: 203

GOSB - Y Kuşağı ve Yeni İş Yaşamı

Şubat 2014 / Sayı: 38

Yenibiriş Dünyası - Bağlı Çalışanlar mı Şirket içi Girişimciler mi?

Ocak-Şubat 2014 / Sayı:50

Brand Age - İşveren Markası Kesinlikle Kozmetik Bir Çaba Değildir

Aralık 2013

Martı Dergisi - Bir Kuşağı Anlamak

Aralık 2013

Mühendisname - Siz Hangi Kuşaktansınız?

Ekim 2013 / Sayı: 41

Kariyer.net - İşe Alım Sadece İşe Alım Değildir!

25 Kasım 2013

Birarada Dergisi - Artık Y Kuşağından Sonrasını Düşünmekte Fayda Var

Sayı: 02

Yenibiriş Dünyası - Yeni Nesil Çalışana Eski Nesil Ölçek

Kasım-Aralık 2013 Sayı: 49

Hürriyet - Gençleri Sevmediğimizi Biliyordum ama Bu Kadarını Tahmin Etmiyordum!

11 Kasım 2013

Yenibiriş Dünyası - Bu İşyeri Bir Harika Dostum!

Eylül-Ekim 2013 sayı:48

Popüler Yönetim Dergisi - X ve Y Kuşağı Arasındaki Farklar

Temmuz-Ağustos 2013

Yenibiriş Dünyası- Y Kuşağı Ezber Bozuyor

Temmuz-Ağustos 2013 sayı: 47

Digital Age - Sosyal Medya - Sivil İtaatsizlik İlişkisi

Temmuz 2013

Yeni Asır - Birbirimizi Anlamanın Yolu

18 Haziran 2013

Yenibiriş Dünyası - Y Kuşağı Efsaneleri

Mayıs-Haziran 2013 sayı: 46

Hürriyet - Y Kuşağına Devam...

11 Haziran 2013